EARLY VOTING – Friday, September, 23rd

Brothers and Sisters,

Early voting begins Friday September 23! For information on early voting go to: Minnesota Secretary Of State – Other Ways To Vote  To find your polling place:  Voter Information Portal (state.mn.us) To see what’s on your ballot: Minnesota Secretary Of State – What’s On My Ballot?  Here’s a tip for all voters, if you vote early you should no longer receive phone calls or visits from canvassers at your door. Any questions or concerns contact me at 507-951-2239 or jswanson@ibewlocal343.org

 

In Solidarity,

John Swanson,

Political Coordinator

 

 

WSU job opening for Lead Electrician (link/information posted below)

https://hcm.selfservice.systems.state.mn.us/psc/mnss/SELFSERVICE/SSHR/c/HRS_HRAM_EMP_FL.HRS_CG_SEARCH_FL.GBL?Page=HRS_APP_SCHJOB_FL&Action=U

 

 

8-13-22 SUMMER PICNIC PICTURES – Red Wing, MN

**DUES INCREASE EFFECTIVE JANUARY 1, 2023**…Click HERE for Union Dues info ……. Next Membership Meeting is at 6 pm Wednesday, October 12, 2022 (click HERE for location)……..

Union Dues: Due the first of Every Quarter (January 1, April 1, July 1, October 1)

*2023 RATES* $135/quarter for “A” members and $66/quarter for “BA” members ~

General Membership Meeting is Wednesday, October 12, 2022 at 6 p.m. at the Owatonna Eagles Club (141 East Rose Street – Owatonna, MN 55060)

VOTE 8/9/22

CLICK HERE for Printable Version

 

VOTE!  In the AUGUST 9th Primary and Special Election!

Brothers and Sisters,

We have an important election approaching next week on August 9th.

You have an opportunity to vote in both the primary and a special election for MN Congressional District 1.

 

What’s on my ballot?

The front side has partisan primary races, this is where you vote by party preference for your candidate to be on the November 8th General Election ballot.  The back of the ballot will have local nonpartisan races for mayor, city council, school board, etc.

Also on the back of the ballot is the Special Election for US Representative MN District 1. This is to fill out the remaining term of the late Jim Hagedorn, who passed away in February. Members living in Goodhue and Wabasha Counties will not have this election on their ballot as this reflects the old Congressional District 1 boundaries.

IBEW Local 343 COPE Committee and the IBEW State Council have endorsed Jeff Ettinger for both the primary and special election for US Representative, MN District 1. We ask you to consider voting for him as we feel he is the best choice for these positions.

To view your sample ballot, go to:  myballotmn.sos.state.mn.us

To find your polling place, go to: pollfinder.sos.state.mn.us

For more information on early voting, go to:

www.sos.state.mn.us/elections-voting/other-ways-to-vote/vote-early-in-person/

 

Please see the list of our endorsed candidates on the news tab for more information.

Remember your vote is your personal choice, an endorsement means we believe the candidate is the best choice when it comes to our priorities as a building trades union and we are asking you to consider these candidates when voting.

 

In Solidarity,

John Swanson, Political Coordinator

507-951-2239 or   jswanson@ibewlocal343.org

Endorsed Candidates for 2022 Election

Who you vote for is your own business. You should know that after careful consideration and selection, the following candidates have been endorsed by the IBEW Local 343 COPE Committee; they are candidates that will fight for Labor and the values of working men and women and our families if they are elected to office. This list of candidates is for the education of IBEW Local 343 members and is not published in cooperation with any candidate for office, candidate committee or other political fund or group. Any questions or concerns contact: John Swanson, Political Coordinator at 507-951-2239 or jswanson@ibewlocal343.org

Tim Walz, Governor,
Peggy Flanagan, Lt. Governor
Keith Ellison, Attorney General
Steve Simon, Secretary of State
Julie Blaha, State Auditor
Jeff Ettinger, US House of Representatives, First Congressional District
Endorsed for both the August 9th  special election and the November 8th  general election
Minnesota Senate by district
Anita Gaul, SD15
Fernando Alvarado, SD16
Chad Tschimperle, SD17
Nick Frentz, SD18
Kate R. Falvey, SD19
Bradley Drenckhahn, SD20
Brandon Lawhead, SD23
Aleta Borrud, SD24
Liz Boldon, SD25
Daniel Wilson, SD26
Minnesota House of Representatives by district
Keith VanOverbeke, HD15A
Tom Kuster, HD15B
Robert M Wright, HD16A
Jennifer Carpentier, HD17A
Jeff Brand, HD18A
Luke Frederick, HD18B
Abdulahi Ali Osman, HD19B
Laurel Stinson, HD20A
Elise Diesslin, HD20B
Patrick T. Baustian, HD21A
Michael Heidelberger HD21B,
Marisa Ulmen, HD22A
Marcia Stapleton, HD22B
Mary Hinnencamp, HD23A
Tom Stiehm, HD23B
Keith McLain, HD24A
Tina Liebling, HD24B
Kim Hicks,  HD25A
Andy Smith, HD25B
Gene Pelowski, HD26A

A message from the 343 Labor Management Committee

*REQUIRED FOR 343 MEMBERS ONLY*

As you may or may not be aware, the U.S. Department of Labor updated the Federal Regulations for Registered Apprenticeship programs and program sponsors (29.CFR.30) to provide periodic anti-harassment training to all apprentices and other individuals who work on a regular basis with apprentices.  This includes, but is not limited to, mentors, journeyworkers, supervisors, etc. 

The International Brotherhood of Electrical Workers Local 343 (IBEW 343) and the Minneapolis Chapter of the National Electrical Contractions Association (NECA) firmly believe that there is no place for any form of harassment in the workplace.  We are making a joint effort to work toward ending all forms of harassment in our industry by taking steps toward a cultural shift in our offices and on jobsites.

Harassment can occur in many forms and not easily identifiable.  We, IBEW 343 and NECA, have taken the position that we want all contractors, their staff and every Local 343 member to take an online course provided through Electrical Training Alliance if your company does not currently have a training mechanism in place. All inside and residential apprentices currently receive this training through the South Central Minnesota JATC and do not need to be registered for this course.

The Harassment Prevention course will take approximately an hour to complete and requires completion of a quiz before moving on to the next section.  At the end of the training, a certificate of completion will be generated.  There is a cost to this course, which will be paid for by the IBEW 343 – Minneapolis NECA Labor-Management Cooperative Committee (LMCC).

Registration Instructions

  • Go to https://lms.protechskillsinstitute.org/login/index.php and follow steps to creating an account.
  • Program ID: MN 1380
  • Password: IBEW-NECA
  • Filter Group: JW Continuing Ed
  • You will receive confirmation once you have been successfully enrolled in the program and instructions on how to complete the course.

Your cooperation and compliance by completing the training and establishing a workplace environment where everyone feels safe, welcomed, and fairly treated is appreciate.  Should you have any questions, please do not hesitate to contact IBEW 343 or NECA.

Thank you.

343 Labor-Management Committee

PARADE SEASON HAS BEGUN – SUPPORT OUR ENDORSED CANDIDATES AT YOUR LOCAL PARADE….

Brothers and Sisters,

Parade season has begun! Please support our endorsed candidates, by walking with them in your local parade, or as a spectator and cheering them as they pass by. Show your Union pride by wearing a Local 343 T-shirt or a shirt supporting your favorite candidate. The IBEW Local 343 COPE Committee has voted to endorse the following candidates for Minnesota statewide office. You won’t see these candidates in every one of these parades, but they are all DFL candidates and local DFL party units will be in the parades showing support. If I missed an event in your area give me a call and we will update the list.

Tim Walz for Governor

Peggy Flanagan for Lt. Governor

Keith Ellison for Attorney General

Steve Simon for Secretary of State

Julie Blaha for State Auditor

 

June 17 Medford Straight River Days, Line up at 5:30

June 18 Faribault Heritage Days, starts at 6:15

June 19 Janesville Hay Daze Parade, starts at 1pm

June 18 Caledonia Founders Day Parade 4:00 PM Caledonia

June 19 Steamboat Days Parade 2pm Winona

June 25 Rochesterfest Grand Parade 2:00 PM

July 2 Independence Day Parade 1:00 PM Bricelyn, MN

July 3 3rd of July Parade 6:00 PM Albert Lea Fairgrounds

July 4 Austin July 4 Parade 11:00 AM

July 4 Blooming Prairie Parade 2:00 PM

July 4 Stewartville Summerfest Parade 6:00 PM

July 8 Comfrey Parade 7:00 PM

July 9 Giant Days Parade 3:00 PM Blue Earth

July 9 New Richland Farm & City Days Parade 7:00 PM

July 16 Eyota Days Parade Morning

July 16 Rushford Days parade 7:00 PM

July 17 New Ulm Parade 12:30 PM

July 19 Jackson County DFL Picnic 5-8pm Lakefield, MN

July 30 Riverboat Days parade 6:00 PM Wabasha

July 31 Houston Hoedown Days Parade 12:00 PM

Sun, Aug 7 Buffalo Bills Day Parade Lanesboro

 

Remember your vote is your personal choice, an endorsement means we believe the candidate is the best choice when it comes to our priorities as a building trades union and we are asking you to consider these candidates when voting.

 

 

See you there!

John Swanson

Political Coordinator

507-951-2239

Local 343 Officer Election Results for 2022

Ballots for the 2022 IBEW Local 343 Officer Election were counted Wednesday June 8, 2022.
363 ballot envelopes were received, 13 of those were ineligible to vote. 350 ballots were opened with one spoiled ballot and one voided ballot resulting in 348 valid ballots.

Here are the results, winners indicated by*:

President, Sean E. Sannes: 285 votes*
Vice-President, Mike E. Steffes: 279 votes*
Recording Secretary, Theodore J. Sauer: 278 votes*
Treasurer, Thomas C. Small: 274 votes*

Business Manager Financial Secretary,
Steven L. Cardell: 172 votes*
Chad M. Katzung: 104 votes
John C. Underhill: 65 votes

Executive Board Member, Top five are the new E-Board*
Robert P. Ernst: 160 votes*
Jeremy E. Evenson: 164 votes*
Jesse M. Lee: 173 votes*
Johnathan D. Mastery: 94 votes
Richard M. Resch: 119 votes
Christopher J. Will: 121 votes
Marshall K. Williams: 100 votes
Weston L. Wilson: 163 votes*
Randy W. Zincke: 175 votes*

Examining Board
Mark C. Rutten: 260 votes*
Bruce A. Tanberg II: 233 votes*
Thomas O. Yates: 261 votes*

Election Board
John W. Swanson
Brent Wienberger
Nikki Heather
Milo Weckworth
Jason Lindahl
Paul Spevecek
John Powrie
Justin Pruett